Posted by on sty 23, 2015 in Wychowanie | 0 comments

Szkolenie buldogów francuskich

Szkolenie buldogów francuskich

french-buldog10Szkolenie psa to nie tylko wyzwanie i praca, stojące przed zwierzęciem. Równie wiele wysiłku i zaangażowania wymaga ono od właściciela. Buldog francuski to rasa inteligentna, chętna do nauki i wchodzenia w interakcje z człowiekiem. Przy odpowiednim szkoleniu można spodziewać się zadowalających efektów, zawsze potrzebna jest jednak cierpliwość i elastyczność w działaniu i stymulowaniu psa. Często za niepowodzenia w nauce odpowiada również niedoświadczony właściciel. Należy pamiętać, że najlepiej, żeby szkoleniem zajmowała się jedna osoba, która konsekwentnie uczy psa określonych zachowań. Pozostali domownicy powinni pilnować, by pies nie łamał wyznaczonych wcześniej zakazów. Tak zaplanowana współpraca pomiędzy domownikami pozwoli zwierzęciu szybciej dostosować się do wprowadzonych zasad.

Nauka czystości

To jedna z podstawowych kwestii i naukę należy zacząć wcześnie – optymalnie w 7-8 tygodniu życia. Możemy liczyć wtedy na szybkie efekty. Szczeniaka należy wyprowadzać jak najczęściej, nawet do ośmiu razy dziennie, szczególnie warto inicjować spacery po śnie, zabawie i jedzeniu. Wychodząc z psem pamiętajmy o zabraniu ze sobą smakołyków, będą świetną nagrodą i pozwolą pozytywnie skojarzyć psy załatwianie swoich potrzeb podczas spaceru.

Na początku nie unikniemy przykrych niespodzianek w domu – karcenie psa w tym przypadku powinno być jednak umiejętne. Reakcja ma sens wyłącznie wtedy, gdy szczeniak załatwia się tam, gdzie nie powinien i jesteśmy tego świadkami. Karanie po fakcie nie ma sensu, bo pies nie skojarzy naszego upomnienia z popełnionym przewinieniem.

Podstawowe komendy i pożądane zachowania

Najłatwiejsza i najbardziej efektywna jest nauka psów do 12. tygodnia życia. Również starsze psy z czasem zaczną wykonywać polecenia, ale znacznie trudniej jest zlikwidować złe nawyki. Nauka podstawowych komend to przede wszystkim gwarancja posłuszeństwa w różnych miejscach i sytuacjach, w których mogą znaleźć się pies i jego właściciel. Siadanie, warowanie, przychodzenie do nogi, pozo­stawanie, chodzenie przy nodze to podstawy. Pies nie powinien też ciągnąć smyczy, tylko spokojnie iść obok właściciela. Ważna jest tu psychologia – zwierzę musi znać swoją pozycję w rodzinie i wiedzieć, że to człowiek podejmuje decyzje, którym ono musi się podporządkować. Wówczas szkolenie i egzekwowanie pewnych zachowań będzie o wiele prostsze. Komunikat powinien być zawsze czytelny dla psa – wydajemy jedno polecenia, zamiast zasypywać zwierzę sprzecznymi komendami. Świetnie sprawdzają się nagrody za poprawnie wykonane zadanie, wówczas czynność będzie kojarzona z pochwałą i smakołykiem, co zmotywuje psa do powtarzania danego zachowania.

Indywidualne podejście

Każdy pies uczy się w swoim tempie, ma inny charakter. Chociaż wybór konkretnej rasy daje nam wyobrażenie o cechach pupila, to nigdy nie są one w stu procentach powtarzalne. Buldog francuski, szczególnie szczeniak, wiele nauczy się podczas zabawy, ponieważ chętnie podejmuje tego rodzaju aktywność i lubi być w centrum zainteresowania. Może zdarzyć się jednak, że nasz pupil będzie obdarzony dominującym charakterem i jego szkolenie będzie wymagało od opiekuna konsekwencji i umiejętności zapanowania nad temperamentem psa. Można modulować i podnosić głos, jednak nigdy środkiem do osiągnięcia celu nie powinny być kary fizyczne czy krzyki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *