Posted by on kw. 29, 2015 in Zdrowie | 0 comments

Choroby buldogów francuskich

Choroby buldogów francuskich

Choroby buldogów francuskichNosówka to bardzo niebezpieczna i zaraźliwa choroba wirusowa przenoszona drogą pokarmową lub kropelkową. Wystarczy kontakt z wydzielinami lub odchodami chorego psa, aby masz milusiński się zaraził.

Pierwsze objawy: pojawiają się około tygodnia po zakażeniu. Możemy zaobserwować podwyższenie temperatury ciała, brak apetytu, wypływ z nosa i oczu, a następnie choroba może rozwinąć się w kilku kierunkach.

Postać oddechowa – objawia się kaszlem, trudnościami w oddychaniu, zapaleniem płuc,

Postać jelitowa – objawia się wymiotami, biegunką, osłabieniem i odwodnieniem

Postać nerwowa – objawia się poprzez światłowstręt, napady padaczkowe, niezborności, niedowłady, porażenia.

Postać skórna – objawia się nadmiernym rogowaceniem opuszek palców.

Często objawy nachodzą na siebie i współistnieją. Późniejsze objawy to zapalenie oskrzeli, płuc, żołądka, jelit, biegunka i wymioty. Niestety śmiertelność jest na wysokim poziomie.

 

Nużyca jest wywoływane przez nużeńca psiego Demodex canis (inna nazwa choroby: demodekoza). Nużeniec jest pasożytem i znajduje się w mieszkach włosowym psa. Nadmiar pasożytów wywołuje stany zapalne. W trakcie zapalenia skóry, alergie powodują szybkie namnażanie się nużeńców, co prowadzi do choroby. Na nużycę najczęściej chorują rasy krótkowłose: amstaff, bulterier, beagle, boston terier, bokser, buldog francuski, buldog angielski, dalmatyńczyk, jamnik, doberman, mops, shar-pei.

Pierwsze objawy: niewielkie wyłysienia z czasem łączące się i tworzące łyse place. Występują również guzki, krostki, łuszczenie skóry i stany zapalne mieszków włosowych.

Leczenie polega na stosowaniu szamponu z nadtlenkiem benzoilu oraz podawaniu miejscowo amitrazy. Niekiedy konieczne są antybiotyki oraz podskórne preparaty z lwermektyną.

 

Parwowiroza jest wirusowym zapaleniem jelit. Jest to bardzo niebezpieczna i zaraźliwa choroba. Śmierć występuje w bardzo krótkim czasie od zaobserwowania pierwszych objawów, nawet kilkudziesięciu godzin. Zakażenie następuje poprzez kontakt z odchodami chorego psa oraz drogą pokarmową. Wirus uszkadza kosmki jelitowe, które nie wchłaniają  wystarczających ilości substancji odżywczych z jelita.

Pierwsze objawy: biegunka (często z krwią) oraz wymioty. Dochodzi do odwodnienia zwierzaka, co jest zagrożeniem życia. Może nastąpić również uszkodzenie mięśnia sercowego.

Szczepienie nie gwarantuje stuprocentowej odporności na parwowirozę, jednak dzięki niemu zwiększają się szanse przeżycia.

 

Choroba Rubartha jest to zakaźne zapalenie wątroby, zwane również czasem chorobą niebieskiego oka. Najczęściej chorują na to psy w młodym wieku, dlatego powinno się szczepić psiaki w odpowiednim okresie życia.

Pierwsze objawy: podwyższona temperatura, ogólne osłabienie oraz brak apetytu. W dalszym rozwoju choroby następuje wyciek z oczu i z nosa, przez co czasem jest błędnie diagnozowana i mylona z nosówką. Występuje powiększenie wątroby oraz towarzyszące temu bóle, przez co pies rusza się niechętnie, również częste są biegunki i wymioty oraz zażółcenie błon śluzowych. Jest też duża szansa zmętnienia rogówki, zapalenia tęczówki i uszkodzenia nerek.

 

Leptospiroza, inaczej choroba stuttgarcka lub choroba Weila, to bardzo niebezpieczna choroba wywoływana przez bakterie. Może ona być przenoszona również na człowieka i wywołać żółtaczkę. Przenoszona jest przez mocz chorych zwierząt. Występuje w trzech rodzajach: krwotocznym, żółtaczkowym i mocznicowym.

Pierwsze objawy: wymioty, ból mięśni, podwyższona temperatura, biegunka, zaburzenia ruchu. W zaawansowanej formie może doprowadzić do żółtaczki lub niewydolności nerek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *